Čo by nás stáli Spojené štáty európske?
Tak sa vykľulo šidlo z vreca. Máme tu návrh na vytvorenie Spojených štátov európskych. Táto myšlienka je ale nerealizovateľná bez fiškálnej federácie.
Tak sa vykľulo šidlo z vreca. Máme tu návrh na vytvorenie Spojených štátov európskych. Táto myšlienka je ale nerealizovateľná bez fiškálnej federácie. A fiškálna federácia zasa znamená vytvorenie ďalšej úrovne vládnutia. Popri mestách, obciach, vyšších územných celkoch, centrálnej vláde s jej ministerstvami, fondmi, agentúrami, by nám pribudla nová, najvyššia centrálna úroveň vlády s vlastným rozpočtom. Sú len dve možnosti ako by mohla byť financovaná: buď sa s príjmami podeliť s terajšími úrovňami vlády a ten istý príjmový koláč nanovo prerozdeliť, alebo príjmy navýšiť o nové príjmy európskeho federálneho rozpočtu. Potom by už neostávalo iné len čakať ako sa tieto peniaze v európskej centrále prerozdelia, na čo by sme mali vplyv primeraný veľkosti našej ekonomiky.
Dobre vieme, že podpora zlých riešení typu eurovláda stúpa priamo úmerne so zhoršovaním ekonomickej situácie. Nie je preto vylúčené, že skôr než sa nazdáme príde k pokusu o naplnenie slov Georga Washingtona: „Podľa vzoru Spojených štátov amerických raz vzniknú aj Spojené štáty európske“. Ľudová múdrosť však nie bezdôvodne varuje: keď dvaja robia to isté, nie je to to isté.
Ján Oravec, HN