Inflačné tlaky a vyššie odvody zhoršili podnikateľské prostredie v SR
Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v poslednom štvťroku 2010 zhoršilo.
Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v poslednom štvrťroku 2010 zhoršilo. Zhodujú sa na tom podnikatelia, ktorých pravidelne oslovuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS). Hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP) klesla medzikvartálne o 0,39 % na 91,5 bodu, čím sa vrátila na úroveň z 2. kvartálu 2010. V medziročnom porovnaní sa hodnota IPP znížila o 5,9 %.
K vnímanému miernemu zhoršeniu prispeli najmä inflačné tlaky vyplývajúce z nárastu dane z pridanej hodnoty (DPH), spotrebných daní, cien ropy aj ďalších komodít. V neposlednom rade to bolo aj zvýšenie odvodového zaťaženia v dôsledku rozšírenia základu na platenie odvodov. Došlo tak k vymazaniu predchádzajúceho mierneho nárastu indexu, ktorý prišiel po dlhom období poklesov.
Najväčší pokles zaznamenal vo 4. štvrťroku 2010 indikátor cenovej stability, medzikvartálne o 5,72 % na 85,7 bodu. Podnikateľov zneisťuje nielen nárast cien súvisiaci s postupným zotavovaním sa z krízy, ale aj ich nárast vyplývajúci zo zvýšenia DPH a spotrebných daní z energetických nosičov. Kritika tiež vyplýva z relatívne malej zmeny DPH, ktorá však so sebou priniesla veľkú dodatočnú administratívnu záťaž pre podnikateľov.
Druhý najvýraznejší pokles oproti predchádzajúcemu štvrťroku pripísali podnikatelia legislatíve upravujúcej odvody s poklesom o 4,87 % na 92,1 bodu. Podnikateľom prekáža, že rozšírenie základu na platenie odvodov nebolo kompenzované znížením sadzieb. Navyše, odvodový systém považujú aj naďalej za veľmi neprehľadný s množstvom anomálií.
Tretí najväčší pokles zaznamenala dlhodobo kritizovaná nízka vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva, medzikvartálne o 3,53 % na 22 bodov.
Naopak, najpozitívnejšie podnikatelia hodnotili položku hospodárska politika štátu a dostupnosť informácií, kde index vzrástol o 2,48 % na hodnotu 86,2 bodu. Podnikatelia vítajú ohlásené úsporné opatrenia na strane výdavkov, ktoré by mali viesť k stabilizácii verejných financií a k opätovnému naštartovaniu ekonomiky. Pozitívne je vnímaná rastúca dostupnosť informácií zo strany štátnych inštitúcií.