J. Oravec: Liberáli v EP sa odkláňajú od základných hodnôt liberalizmu
Liberáli zastúpení v Európskom parlamente ALDE sa výrazne odchýlili od princípov ochrany osobnej slobody, súkromného vlastníctva, minimálneho štátu a nízkych daní ...
Strategické dokumenty Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE) v Európskom parlamente (EP) ukazujú, že liberáli sa odkláňajú od základných hodnôt liberalizmu. Preto sa predstavitelia 12 liberálnych think tankov z 9 krajín strednej a východnej Európy na nedávnom stretnutí v Bratislave rozhodli rezolúciami adresovanými Guyovi Verhofstadtovi, predsedovi skupiny ALDE v Európskom parlamente a v nich poukazovať na odchýlky od základných hodnôt.
Ako povedal pre TASR organizátor stretnutia, prezident Združenia podnikateľov Slovenska a zároveň aj prezident Nadácie Hayeka Ján Oravec, liberáli zastúpení v Európskom parlamente ALDE sa výrazne odchýlili od princípov ochrany osobnej slobody, súkromného vlastníctva, minimálneho štátu a nízkych daní a stále viac a viac sa posúvajú k akceptovaniu vyššej regulácie, rôznych vládnych zásahov a zdaňovania.
Podľa neho, ako aj účastníkov konferencie, ALDE úplne nesprávne diagnostikovala korene súčasných problémov v Európe. Nebol to "nedostatok spoločného dohľadu, ktorý umožnil finančnú krízu". Kríza nebola spôsobená "malou alebo žiadnou reguláciou vo finančnom sektore". Bola spôsobená najmä nadmernou reguláciou, rozsiahlymi sociálnymi systémami, nepružnými trhmi práce, prílišnou mocou odborov atď., čo viedlo k strate konkurencieschopnosti a nízkemu hospodárskemu rastu.
Fiškálna nezodpovednosť mnohých generácií politikov po desaťročia vyústila do drahých a nereformovaných systémov, ako sú dôchodkový systém, systém zdravotnej starostlivosti a vzdelávania. Dlhová kríza eurozóny bola ďalej posilnená nedostatkami Paktu stability a rastu, dostupnosťou úverov s nízkymi úrokovými sadzbami v periférnych krajinách, čo spôsobilo umelý boom, ktorý urobil nevyhnutnými potrebné trhové korekcie.
ALDE, podľa účastníkov stretnutia, zle diagnostikovala príčiny krízy, prišla aj s úplne zlými riešeniami. Situáciu nijako nepomôže zlepšiť, keď "finančné trhy v rámci Európskej únie budú regulované na úrovni EÚ s uplatňovaním noriem stanovovaných EÚ". Je nezmyselné a nereálne očakávať, že "koordinované hospodárske riadenie s Európskou komisiou za volantom" vyrieši niektorý z problémov.
TASR