Návrh ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti treba privítať
Myslí si to prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec.
Návrh ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti treba jednoznačne privítať. V prípade jeho prijatia v NR SR sa uzákonia mechanizmy, ktoré zabránia dnešným i budúcim politikom neúmerne zadlžovať krajinu. Myslí si to prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Ján Oravec.
Ako povedal pre TASR, netreba však podliehať predčasnému optimizmu, keďže nie je jednotný názor a výklad pojmu neúmerné zadlžovanie. Odborníci by boli radi, aby to bolo čo najbližšie k nule, politici majú tendenciu opačnú. V návrhu ústavného zákona je 60 % HDP, čo je veľa. V tejto súvislosti, pokračuje Oravec, sú nepravdivé tvrdenia o tom, že istá úroveň dlhu je zdravá a dokonca žiaduca, pretože dnešné verejné výdavky prinášajú prospech budúcim generáciám. Ak by to hneď tak aj bolo, dá sa to dosiahnuť aj bez zadlžovania. Príkladom môže byť Estónsko, ktoré má nielen veľmi nízku zadlženosť, ale zároveň určite nezanechá budúcim generáciám menej než my.
Stanovením rozpočtovej zodpovednosti ústavným zákonom sa však nerieši nebezpečenstvo, že vláda si začne zviazané ruky pri verejných výdavkoch kompenzovať tým, že bude časť záťaže prenášať priamo na firmy, a to tak, že im zákonmi bude ukladať povinnosť financovať veci, ktoré sú dnes financované z daní.
Prezident ZPS však poukazuje aj na súvislosť zákona o rozpočtovej zodpovednosti s tzv. eurovalom. "Je iróniou, že iniciatíva na zatiahnutie tzv. dlhovej brzdy je prezentovaná práve v okamihu, keď finišuje schvaľovací proces zvýšenia výdavkov na euroval. A keďže ani ďalšiemu navyšovaniu výdavkov na euroval sa pravdepodobne nebude dať vyhnúť, je zrejmé, že buď sa bude navyšovať euroval, ale potom sa rozlúčme s rozpočtovou zodpovednosťou, alebo budeme rozpočtovo zodpovední, a potom zabudnime na euroval," uzavrel Oravec.
TASR