Novinky

Desaťtisíc prikázaní

Prikázaní predsa poznáme desať. Božích. Ale desať tisíc? To musí byť nejaký nezmysel.

Prikázaní predsa poznáme desať. Božích. Ale desať tisíc? To musí byť nejaký nezmysel. Zrejme presne to chceli, aby ľuďom preblesklo hlavou, keď v americkom Competitive Enterprise Institute dali svojej pravidelnej správe o regulačnom zaťažení práve názov "Desať tisíc prikázaní".

A skutočne, kontrast ani nemôže byť markantnejší. Biblických prikázaní je akurát toľko, aby sa dali zapamätať. Obsahovo vyjadrujú isté univerzálne požiadavky na ľudské správanie. A zrejme aj to je dôvod, prečo dokázali pretrvať tisícky rokov. "Prikázania" modernej doby, teda zákony, nariadenia, vyhlášky, sú ich úplným opakom. Je ich tak obrovské množstvo, že je úplne vylúčené, aby si človek pamätal aspoň ich názvy. Nie sú vyjadrením nijakých všeobecných princípov. A ich životnosť sa nemeria v rokoch, ale často len v mesiacoch či dokonca len týždňoch.
 
Z katastrofálneho stavu nášho právneho rámca sú znechutení všetci. Len nariekať však nestačí. Ak sa k náprave nemajú zodpovední, treba ich k tomu trochu pomknúť. Preto sa Združenie podnikateľov Slovenska rozhodlo podporiť projekt, ktorého cieľom je zozbierať byrokratické nezmysly a po ich "spropagovaní" v Hospodárskych novinách vybrať tie najväčšie z nich a predložiť ich zodpovedným orgánom, aby ich odstránili.
 
Doteraz od verejnosti zozbierané podnety sa dajú zaradiť do troch kategórií. Po prvé, úrady obťažujú podnikateľov a zamestnávateľov požiadavkami na predloženie informácií, ktoré sú voľne dostupné na internete, napr. vyžadujú vytlačené výpisy z obchodného registra pri registrácii na daňových úradoch či v Sociálnej poisťovni. Po druhé, vyžadujú od nich plnenie nezmyselných povinností, za ktorých neplnenie hrozia vysoké pokuty, napr. každý ekonomický poradca či účtovník musí mať vlastnú smernicu na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Po tretie, mnohé zákony podporujú „obchod s pečiatkami“, napr. zamestnávateľ má povinnosť každé dva roky poskytnúť šoférske školenie každému, kto šoféruje jeho firemné autá, teda nielen vodičom z povolania.
 
Práve nezmyslov tretej kategórie, keď si vždy nejaká malá skupina "podnikateľov" vybaví rentu na úkor ostatných, pribúda najviac. Ako huby po daždi sa objavujú povinnosti mať finančné audity, energetické audity, BOZP potvrdenia apod., čo výdatne prispieva k tomu, že už dnes je na Slovensku prakticky nemožné podnikať bez toho, aby človek, často nevedome, neporušoval nejaký zákon. Štát to netrápi, pretože to nemusí platiť, preto to ani nerieši. V tom ale zároveň spočíva istá nádej. Keďže štát z toho nemá žiadne príjmy, o žiadne nemôže prísť, ak sa nejaký podobný nezmysel zruší. Už teraz sa teším na víťazov súťaže o Byrokratický nezmysel roka. A najmä na ich verejnú „popravu“.

Ján Oravec, HN

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach