O dobrej a zlej ekonomickej politike
Minulý týždeň sa v Paríži uskutočnilo zasadnutie Rady ministrov členských krajín OECD, ktorého hlavnou témou bolo hľadanie najvhodnejších opatrení na podporu rastu a zamestnanosti.
Minulý týždeň sa v Paríži uskutočnilo zasadnutie Rady ministrov členských krajín OECD, klubu 34 najvyspelejších krajín sveta, ktorého hlavnou témou bolo hľadanie najvhodnejších opatrení na podporu rastu a zamestnanosti. Prítomným ministrom, vrátane slovenského ministra financií, predložili svoj názor aj zamestnávateľské organizácie členských krajín OECD. Keďže obsahuje až krištáľovo čistú definíciu dobrej ekonomickej politiky, stojí za to odcitovať na tomto mieste celý odstavec.
„Vlády potrebujú realizovať politiku, ktorá podporí rast ťahaný súkromným sektorom. To znamená menej, ale inteligentnej regulácie, nižšie a nedeformujúce dane pre právnické osoby, voľný obchod a investičnú politiku, flexibilitu trhu práce, jasné smerovanie k dlhodobým štrukturálnym reformám. Pravdaže, situácia v každej krajine je odlišná, ale spomínané prvky spolu vytvárajú priaznivé podnikateľské prostredie. Ich zavedením vlády uvoľnia produktívny potenciál súkromného podnikania a povzbudia súkromné investície, ktoré povedú k ekonomickému rastu a tvorbe reálnej zamestnanosti.“
Inými slovami, podnikatelia apelujú na vlády vyspelých krajín, ktoré majú dnes najväčšie problémy, aby v časoch výrazných rozpočtových obmedzení za hlavný nástroj na zvyšovanie ekonomického rastu a zamestnanosti považovali zlepšovanie podmienok pre fungovanie súkromného sektora, ktorý jediný vytvára reálnu zamestnanosť a ekonomický rast. A čo robia vlády? Zavádzajú viac a často vyložene hlúpej regulácie, vyššie a deformujúce dane pre právnické osoby, najrôznejšie – často skryté a rafinované - obmedzenia obchodu, diskriminačnú investičnú politiku, znižujú flexibilitu trhu práce, prešľapujú na mieste a odkladajú dlhodobé štrukturálne reformy. Teda v praxi realizujú presný opak opatrení, ktoré majú vytvárať priaznivé prostredie pre podnikanie.
Opakom dobrej politiky je zlá politika, ktorá má za následok zhoršovanie podmienok pre podnikanie, nižší ekonomický rast, menej pracovných príležitostí, menší manévrovací priestor na konsolidáciu verejných financií. Každá vláda má možnosť vybrať si medzi dobrou a zlou politikou. Aj tá slovenská. Podľa doteraz publikovaných informácií o obsahu tzv. konsolidačného balíčka sa zatiaľ zdá, že si, bohužiaľ, vybrala tú druhú možnosť.
Ján Oravec, HN