Novinky

Podnikateľské desatoro pre politika po voľbách

Koncom týždňa budeme poznať výsledky predčasných parlamentných volieb. Porazení si budú musieť počkať na ďalšie voľby, víťazov čaká neradostné preberanie zodpovednosti.

Koncom týždňa budeme poznať výsledky predčasných parlamentných volieb. Porazení si budú musieť počkať na ďalšie voľby, víťazov čaká neradostné preberanie zodpovednosti. Tu je desať prikázaní, ktoré by mal bezpodmienečne dodržiavať každý politik, ktorému záleží na dobrých podmienkach pre podnikanie na Slovensku:

 1. Nezabiješ ekonomický rast. Každé jedno opatrenie, ktoré plánuješ presadiť na podporu ekonomického rastu, má svoje dôsledky. Mnohé nedokážeš predvídať, prípadne namiesto predvídaných sa dostavia nezamýšľané či úplne opačné dôsledky. Nezabúdaj ani na okamih, že opatrenia, o ktorých si myslíš, že budú podporovať ekonomický rast, ho môžu v skutočnosti brzdiť. Konzultuj preto dôsledky svojich návrhov tak široko a tak často ako len môžeš.
 
 2. Nedopustíš zatienenie témy podnikateľského prostredia inými prioritami. Po voľbách bude musieť vláda hasiť veľa akútnych požiarov zároveň. V takej situácii sa ľahko môže zlepšenie podnikateľského prostredia dostať na vedľajšiu koľaj. Nedovoľ, aby sa tak stalo.
 
 3. Nebudeš brať meno podnikateľov nadarmo. Je ľahké a lacné urobiť z podnikateľov verejných nepriateľov. Už v minulosti táto stratégia úspešne fungovala pri presadení problematických opatrení. Muži i ženy podnikania si zaslúžia úctu, nie odsudzovanie či nenávistné kampane.
 
 4. Nepokradneš. Neustále si pripomínaj, že štát nemá ani jedno euro vlastných zdrojov. Tzv. verejné financie používajú peniaze, ktoré najprv podnikateľ či firma museli zarobiť. Neposlali ich štátu dobrovoľne, ale boli im odňaté. O miere tohto donútenia, či sa bude zväčšovať alebo zmenšovať, budeš rozhodovať aj Ty. Namiesto jeho zvyšovania sa preto sústreď na rušenie byrokracie, ktorá daňové príjmy často neproduktívne míňa.
 
 5. Nepožiadaš majetku podnikateľa ani čo jeho je. Popri daniach a odvodoch existuje veľa, často veľmi nekorektných spôsobov, ktorými štát od podnikateľov ťahá peniaze a siaha im na majetok. Podnikatelia však nie sú kravy, ktoré treba len dojiť, či stádo oviec, ktoré treba strihať. Maj na pamäti, že jedného dňa stratia trpezlivosť a len potom nastanú suchoty vo verejných financiách.
 
 6. Nebudeš súhlasiť s opatreniami zvyšujúcimi finančné zaťaženie podnikania na dobu neurčitú. Nič nie je trvácnejšie než opatrenia, ktoré sú označované za dočasné. Dôsledne preto požaduj, ak už nebude iná možnosť, aby tieto opatrenia boli prijímané len na dobu určitú a aby podliehali potrebe ich opätovného schválenia, napr. po 2 rokoch.
 
 7. Budeš presadzovať moratórium na prijímanie nových zákonov. Vláda i parlament ako na bežiacom páse prijímajú zákony, ktoré na podnikateľov uvaľujú rôzne poplatky či ukladajú im nové a nové povinnosti. Pomôž zastaviť túto mašinériu presadzovaním stop stavu. Len toto jediné opatrenie by mimoriadne prispelo k zvýšeniu stability a predvídateľnosti prostredia u nás. 
 
 8. Budeš rozhodne bojovať proti nadpráci našich úradníkov pri preberaní legislatívy EÚ. Lebo nám to ukladá smernica EÚ. Také je často zdôvodnenie úradníkov, prečo prijímame najrôznejšie nezmysly. Často to býva lož. Pomôž odhaľovať a dôsledne potierať tieto praktiky.
 
 9. Budeš sa vyhýbať ľahkomyseľnosti pri prijímaní medzinárodných finančných záväzkov. Doma s veľkým úsilím hľadáme, kde ušetriť milióny či desiatky miliónov eur. Zároveň sa zaväzujeme k míňaniu miliárd na podporu rôznych medzinárodných mechanizmov. Pomôž rázne skoncovať s touto nezodpovednosťou.
 
10. Nebudeš predstierať, že dokážeš robiť, čo nie je v Tvojich silách. Pre politika je veľkým lákadlom, keď môže povedať, že pomohol vytvoriť pracovné miesta či prilákať investorov. Poctivejšie ale je sústrediť sa na veci, na ktoré môžeš mať priamy vplyv, na upratanie vo verejnom sektore, zvýšenie jeho efektívnosti a modernizáciu. Ostatné nechaj na súkromný sektor.
 
 Ján Oravec, HN
 
 
 
 

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach