Novinky

Turbonovelami vláda ničí diskusiu

Začnime pohľadom na štatistiku legislatívnej činnosti novej vlády. Od 4. apríla, kedy začala úradovať, predložila 35 právnych noriem. Z nich len polovica prešla riadnym pripomienkovým konaním,

Začnime pohľadom na štatistiku legislatívnej činnosti novej vlády. Od 4. apríla, kedy začala úradovať, predložila 35 právnych noriem. Z nich len polovica prešla riadnym pripomienkovým konaním, čo znamená, že bola zavesená na Portáli právnych predpisov 15 dní.

Alarmujúci je pohľad na druhú polovicu legislatívnych návrhov, ktoré prešli neštandardným procesom schvaľovania. 10 noviel bolo v skrátenom pripomienkovaní. Zbytočne veľa. Zostáva záhadou, prečo je medzi nimi napr. návrh na vytvorenie Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť. Jeho prerokovaním v štandardnom režime by určite žiadne škody nevznikli. Skrátenie pripomienkovania pri iných normách, napr. zákona o Európskom mechanizme pre stabilitu, zas zaváňa snahou predkladateľa zámerne vytvoriť časovú tieseň a eliminovať tak aspoň časť pripomienok.
 
Spomedzi neštandardne schvaľovaných noriem sú osobitne nebezpečné tzv. turbonovely, ktorých bolo doteraz sedem. Akčný plán boja proti daňovým podvodom? Novela zákona o dani z pridanej hodnoty? Pripomienkové konanie trvalo presne dva dni. Zavedenie odvodov pre banky a pre podniky v energetike? Pripomienkové konanie nebolo žiadne, len rokovanie v tripartite a potom šup do vlády a následne do parlamentu.
 
Súčasná vláda pri svojom nástupe deklarovala, že sa bude usilovať o hľadanie konsenzu v diskusii so zamestnávateľmi, odborármi a ďalšími predstaviteľmi slovenskej spoločnosti. Podrobná diskusia by mala byť samozrejmosťou nielen preto, že vláda nie je zložená z niekoľkých koaličných partnerov, ale najmä preto, že pripravuje veľmi zásadné zmeny v daňovom systéme, v dôchodkovom systéme, čakajú ju závažné rozhodnutia ohľadne našich finančných záväzkov ako člena eurozóny.
 
Alfou i omegou týchto dní by preto mala byť podrobná celospoločenská diskusia, v ktorej by všetci mali mať možnosť prezentovať odborné argumenty. Po oboznámení sa s nimi je najsvätejším právom vlády vybrať si jedno z diskutovaných riešení a prevziať tak politickú zodpovednosť aj za dôsledky, ktoré jeho uvedenie do praxe prinesie. Aj v jej záujme je, aby svojimi turbonovelami zbytočne túto diskusiu netorpédovala.

Ján Oravec, HN

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach