Volebný guláš nemá konzumentov
Smutným dôsledkom programovej biedy je, že politické strany vyrazili do predvolebného boja väčšinou len s heslami. Jedni voličom sľubujú istoty, iní zasa prácu a ešte ďalší zodpovednú politiku.
V týchto dňoch čítam programy politických strán. Teda nie všetkých, ale aspoň tých, ktoré sa v prieskumoch objavujú nad hranicou 5 percent. Chcem vedieť, aké dokumenty položia na rokovací stôl, keď niektoré z nich budú po voľbách spolu spisovať programové vyhlásenie vlády. Pri všetkej úcte treba skonštatovať, že to nie sú žiadne veľdiela. Existujú dva dobré dôvody, kvôli ktorým strany pri príprave programov zrejme veľa námahy nevynožili. Prvým je objektívne krátke obdobie na ich prípravu. Druhým, že strany si už dlhšie uvedomujú, že voliči ich programy takmer vôbec nečítajú, maximálne sa spoliehajú na informácie z druhej ruky, "predžuté" novinármi či mimovlánymi organizáciami.
Programová chudoba je teda jedným špecifikom týchto volieb. Tým druhým je, že tradičné delenie politického spektra na ľavicu a pravicu je zatienené novými deleniami. Strany sa začali deliť najprv na proeurópske a protieurópske, neskôr na gorilie a protigorilie, no a najnovšie na tradičné a tie úplne nové. Je to škoda, pretože plnohodnotný súboj ľavice a pravice by mohol byť užitočný pre nás všetkých. Za predpokladu, že strany dokážu jasne a zaujímavo artikulovať ich ústredné témy, trh a štát. A sme opäť pri programoch.
Ján Oravec, HN