ZPS: Pri zmenách v daňovom systéme by sa mali zohľadniť dosahy na zamestnancov
Myslí si to prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec.
Pripravované zmeny v daňovom systéme by mali zohľadniť ich dosah na jednotlivé skupiny zamestnancov. Myslí si to prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Ján Oravec.
Podľa neho napríklad tzv. milionárska daň, ak sa uplatní v segmente informačných technológií, kde sú relatívne vysoké zárobky, postihne veľkú časť pracovníkov sektora, ktorí nie sú žiadni milionári, ale mladí ľudia. Už v súčasnosti má Slovensko nedostatok IT odborníkov a preto prichádza o potenciálne investície. Zvýšenie zdaňovania IT pracovníkov bude mať za následok, že ich časť odíde do zahraničia, prehĺbi sa nedostatok pracovníkov a Slovensko príde o ďalšie potenciálne investície, tvrdí Oravec.
Zdôrazňuje, že zároveň by sa zodpovední pri príprave zmien mali inšpirovať závermi OECD, najmä štúdie Tax Policy Studies No. 21 Taxation and Employment, z októbra 2011, kde sa uvádza, že aj keď dane z príjmu majú najjednoznačnejší a najpriamejší dosah na zamestnanosť, takmer všetky dane môžu mať určitý dosah na zamestnanosť nepriamo, deformáciou ekonomických rozhodnutí, majúc tak za následok neefektívnu alokáciu zdrojov a zníženie dopytu po práci. Asi najvýznamnejší nepriamy efekt na zamestnanosť má daň z príjmu právnických osôb.
Podľa Oravca namiesto rušenia rovnej dane by sa malo dosiahnuť zvýšenie príjmov verejných financií inými opatreniami, napr. zblížením podmienok daňovo-odvodového zaťaženia zamestnancov a samostatne zárobkovo činných osôb.
TASR