Novinky

Bozk smrti pre Cyprus

Píše sa rok 2013. Vláda na Cypre zatvára banky, aby parlament dostal možnosť odhlasovať jednorázové zdanenie vkladov a Cyprus tak mohol splniť jednu z podmienok pre získanie záchranného balíka finančnej pomoci tzv. Trojky.

A možno nielen pre Cyprus. Vráťme sa ale najprv trochu do minulosti. Píše sa rok 1953. Vtedajší československý prezident vyhlasuje, že menová reforma absolútne neprichádza do úvahy. Ani nie o dva dni sú vklady v bankách prepočítané kurzom od 5:1 do 50:1. Rovnako dochádza k výmene starých korún v hotovosti za nové. Väčšina z nás má starších rodinných príslušníkov, ktorí tieto dramatické udalosti zažili a majú ich ešte v živej pamäti. Kvôli brutálnemu zníženiu kúpyschopnosti obyvateľstva a firiem sa pre túto menovú reformu vžilo označenie „veľkokrádež“.

Skok v čase. Píše sa rok 2013. Vláda na Cypre zatvára banky, aby parlament dostal možnosť odhlasovať jednorazové zdanenie vkladov a Cyprus tak mohol splniť jednu z podmienok pre získanie záchranného balíka finančnej pomoci tzv. Trojky. Návrh znamená, že zvečera do rána má prísť k scvrknutiu úspor v cyperských bankách o 6,75 až 9,9%, v závislosti od ich výšky. Namiesto 20 000 malo na účte svietiť len 9 325, namiesto 100 000 len 90 100 eur. Cyperský parlament zatiaľ návrh neschválil a vyvolal tak nielen rozruch, ale najmä zdesenie.

Medzi rokmi 1953 a 2013 je veľa rozdielov. Oddeľuje ich priepasť šiestich desaťročí, iní sú aktéri, iná je aj miera závažnosti dopadu na vkladateľov. A najmä, u nás bol zámer aj realizovaný, na Cypre je ešte stále len zamýšľaný. Podstata je však podobná. Vkladatelia prichádzajú o peniaze. U nás o závratne veľa, na Cypre o niečo.
 
Na Cypre sa tak deje niečo veľmi závažné. Konsolidácia nadobúda podobu čiastočnej konfiškácie. Keď je zle, na riešení by sa mali podieľať všetci. Problém je, že tento chvályhodný princíp bol v EÚ doteraz ignorovaný. Cyprus je piata krajina, ktorá má dostať finančný záchranný balík, ale prvá, v ktorej sa má krajina zachraňovať aj z peňazí vkladateľov. Nie je žiadnym tajomstvom, že dôvodom je vysoký objem zahraničných vkladov v cyperských bankách. Opatrenie proti peniazom „ruskej mafie“ však zasahuje aj úspory cyperských vkladateľov a má mnoho dôsledkov.
 
Ak bude prijaté, bude znamenať koniec modelu rozvoja Cypru ako bezpečného finančného centra, čo môže byť pre Cyprus „bozk smrti“. S podávanou rukou finančnej pomoci totiž dostáva takpovediac kopanec do hlavy, ktorý zachraňovaného posiela rovno ku dnu. Zároveň prípadná destabilizácia vyplývajúca z „prípadu Cyprus“ ohrozuje už aj tak oslabenú dôveru v záchranu eura. Zemetrasenie a následná cunami môže zasiahnuť nás všetkých.

Ján Oravec, HN

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach