Novinky

Dobrá správa pre Slovensko

V posledných rokoch je dobrých správ ako šafranu. Jednoznačne prevládajú tie negatívne. Niet sa preto čo čudovať, že aj keď sa dobrá správa z času na čas objaví, v záplave negatívnych správ zanikne.

V posledných rokoch je dobrých správ ako šafranu. Jednoznačne prevládajú tie negatívne. O finančnej kríze, dlhovej kríze, kríze eura, o ekonomických problémoch Islandu, Írska, Grécka, Španielska, najnovšie Cypru. Niet sa preto čo čudovať, že aj keď sa dobrá správa z času na čas objaví, v záplave negatívnych správ zanikne.

Skutočne dobrá správa prišla nedávno zo Spojených štátov. Vďaka technologickému pokroku a novým metódam ťažby v posledných rokoch sa tzv. bridlicový plyn, čo je zemný plyn, ktorý sa ťaží z bridlice, stal z okrajového zdroja energie, ktorým bol dlhé desaťročia,  jedným zo zdrojov, z ktorého svet môže získavať významný podiel energií. Samotné USA majú ambíciu, aby do roku 2020 až polovicu zemného plynu získavali ťažbou bridlicového plynu.
 
Úspech s bridlicovým plynom v USA už stihol vyvolať vlnu nadšenia i kritiky. Nadšením oplývajú predovšetkým tie krajiny, ktoré hľadajú najlepšie spôsoby uspokojenia energetických nárokov ich ekonomík, a ktoré podľa prieskumných vrtov disponujú veľkými zásobami bridlicového plynu. A takých krajín je veľa takmer vo všetkých častiach sveta. Naopak, medzi kritikov sa zaradili rôzne enviromentálne organizácie, podľa ktorých je spôsob ťažby bridlicového plynu nielen hrozbou pre životné prostredie, ale bridlicový plyn je pochybným riešením energetickej krízy.
 
Faktom však je, že „bridlicová revolúcia“ výrazne podkopáva myšlienkový stereotyp o tom, že ľudstvo sa ženie do slepej uličky, na ktorej konci sú vyčerpané všetky energetické zdroje. Podľa jednej z publikácií Medzinárodnej energetickej agentúry sa vďaka bridlicovému plynu zdvojnásobili zásoby prírodného plynu zo 125 rokov až na 250 rokov. Niet sa predsa čo čudovať, že aj niektoré európske krajiny, na prvom mieste s Poľskom, vkladajú do tohto vývoja veľké nádeje.
 
Ak sa podarí úspešne zodpovedať všetky otázky súvisiace so životným prostredím, nárast ťažby bridlicového plynu vo svete a v Európe zásadne rozšíri ponuku na energetickom trhu a vyvolá tlak na existujúcich dodávateľov plynu, čo by v prípade Európy mohlo znamenať zníženie cien plynu dodávaných z tretích krajín, najmä z Ruska. A to je jednoznačne dobrá správa aj pre nás na Slovensku.

Ján Oravec, HN

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach