Slovensko si opäť v rebríčku konkurencieschopnosti pohoršilo
Slovensko sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (WEF) umiestnilo v tomto roku na 78. mieste, čo oproti vlaňajšku znamená zhoršenie o sedem priečok. Uviedla Ukázala to Správa o globálnej konkurencieschopnosti.
Slovensko sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (WEF) umiestnilo v tomto roku na 78. mieste, čo oproti vlaňajšku znamená zhoršenie o sedem priečok. Uviedla Ukázala to Správa o globálnej konkurencieschopnosti.
Postavenie Slovenska sa zhoršuje už siedmy rok v rade a tohtoročné 78. miesto je historicky najhorším umiestnením v tomto rebríčku. Dostalo sa totiž do pozície druhej najmenej konkurencieschopnej krajiny v rámci Európskej únie, keďže nižšiu priečku obsadilo už len Grécko, ktoré skončilo na 91. mieste. Tesne pred Slovenskom sa nachádzajú len Chorvátsko a Rumunsko.
Prepad Slovenska v hodnotení konkurencieschopnosti je dôsledkom pesimizmu podnikateľov, ktorý plynie z dlhodobo neriešených bariér podnikania a zo zmien v daňovo-odvodovom systéme a pracovnoprávnej legislatíve, ktoré začali platiť od začiatku tohto roka. Hlavnými problémami, ktoré najviac zhoršujú konkurencieschopnosť krajiny, sú byrokracia, neefektívne verejné inštitúcie, slabá vymožiteľnosť práva, klientelizmus, daňový systém, nízka transparentnosť a efektívnosť verejných výdavkov, rastúca zadlženosť štátu, rigidný pracovný kódex a nízka kvalita vzdelávacieho systému.
Ministerstvo financií SR je však presvedčené, že opatrenia, ktoré pripravuje, pomôžu konkurencieschopnosť Slovenska zlepšiť.
V tomto roku WEF zaradilo do hodnotenia 148 krajín z celého sveta. Na vrchole rebríčka sa piatykrát po sebe umiestnilo Švajčiarsko. Singapur si udržal druhú priečku a Fínsko skončilo na treťom mieste. Lídrom v regióne krajín V4 sa po prvýkrát stalo Poľsko, ktoré si medziročne pohoršilo o jednu priečku a obsadilo 42. miesto. Maďarsko kleslo o tri miesta a obsadilo v tomto roku 63. pozíciu. Česko kleslo o sedem miest a skončilo na 46. priečke.
Svetové ekonomické fórum zostavuje rebríček každý rok na základe dostupných štatistických dát a celosvetového prieskumu názorov riadiacich pracovníkov. PAS koordinovala prieskum na Slovensku a s výzvou na zapojenie sa do prieskumu oslovila 250 veľkých podnikov a 250 malých a stredných podnikov náhodne vybraných podľa metodiky fóra. Výsledky hodnotenia odrážajú stav ekonomiky a názory manažérov ku koncu apríla 2013.
PN