Slovensko stráca priazeň zahraničných investorov
Zahraniční investori podnikajúci na Slovensku konštatujú, že Slovensko opäť pevne zovrela kríza. Podľa prieskumu väčšina zo 187 oslovených európskych zahraničných firiem očakáva v roku 2013 horší hospodársky vývoj v porovnaní s minulým rokom. Reformy v daňovom a pracovnom práve zreteľne znížili atraktivitu lokality.
Súčasnú ekonomickú situáciu na Slovensku hodnotí len necelých jedenásť percent opýtaných podnikov ako dobrú, ešte nižší počet očakáva zlepšenie v ďalšom priebehu roka. Očakávania vo vzťahu k vlastným spoločnostiam sú pritom oveľa optimistickejšie. 31% spoločností ráta v tomto roku s lepšími obchodmi, zatiaľ čo len 23% z nich počíta so zhoršením situácie. Približne každý štvrtý podnik by chcel napriek všeobecnej skepse navýšiť investície aj počet zamestnancov.
Prieskum ukazuje, že ťažká odbytová situácia na svetových trhoch sa odzrkadľuje aj na perspektívach rastu zahraničných investorov v tejto krajine. Hoci mnoho spoločností znížilo v porovnaní s predchádzajúcim rokom svoje očakávania, nebudú mať tieto významné dôsledky na zamestnanosť. Takmer 80 percent by chcelo napriek ťažkej situácii pracovné sily udržať alebo aj rozšíriť.
Atraktivita lokality Slovenska sa podľa oslovených investorov vyznačuje najmä členstvom v EÚ, ochotnými a produktívnymi pracovnými silami pracujúcimi za relatívne nízke náklady, ako aj dostupnosťou a kvalitou lokálnych dodávateľov.
Mnohí investori hodnotia v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi pracovné náklady predsa len menej pozitívne. Zjednotenie maximálneho vymeriavacieho základu v sociálnom zabezpečení navýšilo pracovné náklady práve tých firiem, ktoré zamestnávajú množstvo vysokokvalifikovaných pracovníkov. Navyše od nového roku vstúpila do platnosti novela Zákonníka práce.
Zvlášť kriticky hodnotia spoločnosti zrušenie rovnej dane a zvýšenie dane právnických osôb. Daňový systém, ako aj daňové zaťaženie sa pre investorov z pôvodného pozitívneho lokálneho faktoru zmenil na negatívny.
Po prvýkrát hodnotili účastníci v prieskume Slovenskú republiku ako nie najatraktívnejšiu destináciu v strednej a východnej Európe. Klesla na druhé miesto po Českej republike.
Napriek zhoršujúcim sa podmienkam je Slovensko stále krajinou s vhodným podnikateľským prostredím a pre zahraničné firmy zostáva atraktívnym trhom. Preto by väčšina zahraničných spoločností (81%) svoje investície na Slovensku aj v súčasných podmienkach zopakovala.
PN