Vláda nasadila zbraň hromadného ničenia
Čoraz častejšie sme svedkami toho, že vláda niečo deklaruje, ale v praxi robí úplný opak. Neuplynie takmer ani deň bez toho, aby niektorý z vládnych predstaviteľov médiám neposkytol vyhlásenie o tom, akou prioritou je pre vládu boj proti ...
Čoraz častejšie sme svedkami toho, že vláda niečo deklaruje, ale v praxi robí úplný opak. Neuplynie takmer ani deň bez toho, aby niektorý z vládnych predstaviteľov médiám neposkytol vyhlásenie o tom, akou prioritou je pre vládu boj proti nezamestnanosti a vytváranie pracovných príležitostí. A zároveň, popri týchto vyhláseniach, tá istá vláda a jej väčšina v parlamente, schvaľujú opatrenia, ktoré majú veľký predpoklad na to, aby zvyšovali nezamestnanosť a ničili proces tvorby nových pracovných príležitostí.
Rozširovanie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa bez súhlasu konkrétneho zamestnávateľa sa môže stať zbraňou hromadného ničenia pracovných príležitostí. Za jej vývoj, aj s využitím zahraničných skúseností, sú zodpovedné odbory. Jej konštrukciu a uvedenie do praxe si zobrala na starosť vláda. A chystajú sa ju použiť niektoré zväzy väčších zamestnávateľov proti svojim menším konkurentom.
Odbory na rozširovaní kolektívnych zmlúv nielen tvrdohlavo trvajú, ale ich aj dlhodobo bezohľadne presadzujú v naivnej viere, že práve tento inštitút pomôže zastaviť trvalý proces oslabovania odborov a pokles organizovanosti zamestnancov v odborových organizáciách. Vláda si plní politický záväzok, ktorý dala odborom, ako organizácii reprezentujúcej významnú skupinu voličov.
A firmy? Rozširovanie by mohlo vyhovovať najmä niektorým väčším, ktoré dnes poskytujú vyššie mzdy a lepšie pracovné podmienky, než ich menší konkurenti. Prinútenie iných firiem k tomu, aby akceptovali rovnaké podmienky, by im pomohlo „vysporiadať“ sa s tým, čo nazývajú neférová konkurencia. Skutočným výsledkom by však bolo len prepustenie časti zamestnancov, ktorú by si menšie firmy už ďalej nemohli dovoliť zamestnávať.
Ak nesvätá aliancia odborov, vlády a niektorých organizácií väčších firiem naplní pesimistické očakávania, rozširovanie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa sa zvrhne na neférovú techniku potláčania konkurencie a dielo skazy na trhu práce bude zavŕšené. Zabrániť sa tomu asi nedá. Poukazovať na to, komu to prospeje, sa nielen dá, ale aj musí.
Ján Oravec, HN