Vládny bager vo vašej záhrade
Je dobré, že v poslednom období opäť ožila diskusia o vyvlastňovaní, v ktorej rezonujú obavy z možného zníženia ochrany vlastníctva. Rovnaká diskusia s rovnakými obavami prebehla pred niekoľkými rokmi, keď prvá vláda Roberta Fica urýchľovala výstavbu
Existuje veľa faktorov, ktoré investičné projekty, či už verejné alebo súkromné, skutočne komplikujú. Jedným z nich je rozdrobenosť pozemkového vlastníctva u nás, ktoré je výsledkom predchádzajúceho historického vývoja. Ďalším môže byť špekulatívne skupovanie pozemkov a následné cenové "vydieranie" investora. Nič však neoprávňuje štát, aby kvôli týmto ťažkostiam znižoval celkovú mieru ochrany súkromného vlastníctva.
Na jeho ochranu je veľa dobrých dôvodov. Ten najpodstatnejší je tento: súkromné vlastníctvo je kľúčovým predpokladom ekonomickej prosperity a ochrana vlastníckych práv je jedným z najdôležitejších princípov, ktoré rešpektujú úspešné krajiny. Naopak, jeho nerešpektovanie, či dokonca pošliapavanie, nevyhnutne privedie krajinu do záhuby. Mali sme možnosť presvedčiť sa o tom na vlastnej koži medzi rokmi 1948 a 1989. Navyše, pojmy ako "verejný záujem" či "významná investícia", podľa ktorých sa vyvlastňuje, majú gumený obsah, podľa svojej ľubovôle ich môže kedykoľvek meniť vláda, ktorá navyše pohodlne kontroluje parlament. A máme mnoho skúseností, že sa tak naozaj deje. Bohužiaľ, žijeme v krajine, kde vláda mení zákony rovnako často ako ponožky.
Diskusia o vyvlastňovaní a o s ním súvisiacej ochrane súkromného vlastníctva by sa preto mala viesť permanentne. A mal by sa do nej zapojiť čo najširší okruh ľudí. Nejde totiž len tak o nejakú akademickú otázku. Skúste si pri nej predstaviť vládny bager v záhrade. A najmä si uvedomiť, že s každým znížením ochrany súkromného vlastníctva sa zvyšuje pravdepodobnosť, že jedného dňa sa proti vašej vôli vládny bager môže objaviť aj u vás.
Ján Oravec, HN