Slovensko, do toho!
Účinkovanie slovenských hokejistov na majstrovstvách sveta či olympijských hrách vždy so sebou prináša silnú emóciu. Keď sa im darí, ich výkon v nás dokáže vyvolať neuveriteľnú eufóriu, keď sa im nedarí, päť miliónov samozvaných hokejových odborníkov
Účinkovanie slovenských hokejistov na majstrovstvách sveta či olympijských hrách vždy so sebou prináša silnú emóciu. Keď sa im darí, ich výkon v nás dokáže vyvolať neuveriteľnú eufóriu, keď sa im nedarí, päť miliónov samozvaných hokejových odborníkov nemilosrdne začne hľadať vinníkov, na ktorých treba neúspech zvaliť.
Na svoje výkony na olympiáde v Soči budú chcieť zrejme naši hokejisti čo najskôr zabudnúť. My by sme však nemali zabúdať, že napriek ich olympijskému neúspechu, hokej patrí k tým nemnohým príkladom, kde držíme krok so svetom. Naši najlepší hokejisti hrajú v dvoch najlepších ligách na svete a rozhodne sa tam nestratia. Hrajú v prvom rade za seba, ale zároveň veľmi dobre reprezentujú aj Slovensko. Kiež by sme to isté mohli povedať aj o iných sférach našej činnosti. Začnime napríklad ekonomikou: koľko našich veľkých firiem je napr. v rebríčkoch najväčších firiem z regiónu strednej a východnej Európy? Koľko našich inovatívnych či začínajúcich podnikateľov a ich nápadov prerazilo do sveta? Nedá sa povedať, že sa pozitívne príklady nedajú nájsť, ale určite by sme si všetci želali, aby sme ich vo „svetovej lige“ mali oveľa viac. Alebo vo vede: koľko slovenských vedcov s ich výskumom a s jeho výsledkami preniklo na stránky najrenomovanejších vedeckých časopisov? Opäť sa dá konštatovať, že z času na čas niekto do „svetovej ligy“ nakukne, ale je to pomerne zriedka. A čo taká literatúra? Koľko slovenských spisovateľov poznajú čitatelia za hranicami Slovenska? Ak Nobelovu cenu za literatúru budeme považovať za ekvivalent zlatej medaily z majstrovstiev sveta či z olympiády, potom o takej pocte môžeme len snívať.
Aby sme si rozumeli, nemám v najmenšom úmysle kritizovať podnikateľov, vedcov, či spisovateľov. Nielen medzi nimi, ale aj v iných oblastiach, sa nájdu ľudia, ktorí si zaslúžia absolútne uznanie, pretože v tom, čo robia, dosahujú významné medzinárodné úspechy. Kritiku sa ale zaslúži náš sklon rýchlo a lacno kritizovať ľudí, ktorí nás reprezentujú, nech už v čomkoľvek, bez toho, aby sme sa najprv pozreli do zrkadla. A následne si povedali, čo pre reprezentáciu Slovenska robíme my, nech už sme študenti, manažéri, zamestnanci nadnárodných firiem, úradníci, europoslanci. Skrátka všetci, ktorí prichádzajú do styku so svojimi proťajškami v zahraničí a sú s nimi automaticky porovnávaní.
V neposlednom rade nezabúdajme, že reprezentovať sa dá nielen špičkovými výkonmi, ktorých je schopná len elita, ale aj obyčajnou slušnosťou, ktorou by mohol disponovať každý z nás. Pred niekoľkými dňami som bol v jednom obchodíku v Rakúsku svedkom nasledujúcej situácie: v drahom kožuchu oblečenej Slovenke vypadla fľaša z džúsom a rozbila sa. Kým si pracovníčka predajne išla priniesť niečo na upratanie, Slovenka po miernom okúňaní z predajne odišla. My v Rakúsku sa v týchto situáciách zvykneme ospravedlniť, zaznelo v dialógu medzi rakúskymi predavačkami. Reprezentácia Slovenska opäť utrpela jednu malú prehru...
Slovensko bude úspešnou krajinou až vtedy, keď päť miliónov kritikov prestane kritizovať našich reprezentantov a namiesto toho zmobilizuje vlastné znalosti a schopnosti a bude sa snažiť vyniknúť vo svojej oblasti. Konfrontovať sa s najlepšími na medzinárodnej úrovni a dôstojne tak reprezentovať Slovensko. A keď už nám budú chýbať schopnosti, bolo by dobré aspoň čiastočne ich nahradiť slušnosťou. Slovensko, do toho!
Ján Oravec, .týždeň