Novinky

Slovensko nie je právnym štátom

V jednom staršom hollywoodskom filme sa hlavná hrdinka dostane do Talianska. Jej taliansky priateľ ju vezie autom. A keď sa Američanka pozastaví nad spôsobom, akým jej priateľ šoféruje, resp. ako prechádza križovatkami ignorujúc ...

V jednom staršom hollywoodskom filme sa hlavná hrdinka dostane do Talianska. Jej taliansky priateľ ju vezie autom. A keď sa Američanka pozastaví nad spôsobom, akým jej priateľ šoféruje, resp. ako prechádza križovatkami ignorujúc akékoľvek dopravné predpisy, Talian jej s nadhľadom odpovie: „Vitaj v krajine, kde červená na semafore je len návrhom!“

Všeobecná nechuť dodržiavať akékoľvek zákony je okrem Talianska vlastná aj Slovensku. A vláda, namiesto toho, aby sa pokúšala hľadať spôsoby, ako túto neuspokojivú situáciu zmeniť k lepšiemu, sama udáva tón a nerešpektuje existujúce zákony ako na bežiacom páse. Jedným zo základných znakov právneho štátu je to, že právny poriadok rešpektuje v prvom rade výkonná moc. U nás sme svedkami pravého opaku. Akonáhle sa vláda ocitne v sitácii, keď nejaký zákon pre ňu predstavuje nejaké obmedzenie, keď jej z najrôznejších dôvodov nevyhovuje, lusknutím prsta ho zmení.

Najnovšie to vláda ide názorne predviesť na daňovej legislatíve. Predchádzajúca vláda zvýšila sadzbu dane z pridanej hodnoty z 19 na 20 percent, do zákona však vložila dôležité ustanovenie, že ak deficit verejných financií klesne pod hranicu troch percent, sadzba DPH sa automaticky opäť zníži na pôvodných 19 percent. Ak bude deficit verejnej správy nižší ako tri percentá a vláda by rešpektovala toto zákonné ustanovenie, nižšia DPH na tovary a služby by u nás mohla byť už od roku 2015. Mohla by, ale podľa všetkého nebude. Ficova vláda totiž znížiť daň z pridanej hodnoty nechce, tento zákon sa rešpektovať nechystá a namiesto toho ho chce zmeniť.

Aj v tomto prípade sa potvrdzuje, že niet nič trvalejšie než dočasne zvýšené dane. Preto urobíme dobre, keď už nabudúce nebudeme veriť nikomu, kto bude chcieť zvyšovať dane s argumentom, že ide o dočasné opatrenie. Ale zároveň by sme od vlády mali so všetkou rozhodnosťou vyžadovať zmenu prístupu k zákonom. Vláda má plné právo i povinosť meniť a opravovať nedokonalé či niekedy dokonca aj hlúpe zákonné ustanovenia. Inak sa však musí pohybovať v zákonnom rámci, nie z neho podľa vlastnej ľubovôle odpratávať všetko, čo jej podľa nej stojí v ceste.
Slovensko nie je právnym štátom. Povedal kedysi súčasný predseda vlády, keď bol ešte v opozícii. Možnosť zmeniť veci k lepšiemu nielen že nevyužil. Jeho vlády výdatne prispievajú k tomu, že dnes to na Slovensku platí viac než kedykoľvek predtým.

Ján Oravec, HN
 

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach