Lídri EÚ premárnili päť "gréckych" rokov
Mimoriadne summity EÚ zvolávané do Bruselu na poslednú chvíľu. Rokovania lídrov členských krajín EÚ dlho do noci o návrhoch, ktoré im boli predkladané priamo na rokovaní. Rozchod zúčastnených v skorých ranných hodinách s konštatovaním, že ešte bude..
Mimoriadne summity EÚ zvolávané do Bruselu na poslednú chvíľu. Rokovania lídrov členských krajín EÚ dlho do noci o návrhoch, ktoré im boli predkladané priamo na rokovaní. Rozchod zúčastnených v skorých ranných hodinách s konštatovaním, že ešte bude potrebný ďalší mimoriadny summit. Takto pred piatimi rokmi vyzerala horúčkovitá snaha EÚ nájsť riešenie gréckej krízy, ktoré by na jednej strane udržalo Grécko v eurozóne a na strane druhej ochránilo zvyšok eurozóny a celej EÚ pred prípadnou gréckou „nákazou“. Aj na tomto mieste sme vtedy písali, že v skutočnosti sa nijaké skutočné riešenie napokon neprijalo, problémy boli len zametené pod koberec a je len otázkou času, kedy sa vrátia s novou naliehavosťou, aby opätovne otestovali schopnosti lídrov európskych krajín riešiť krízové situácie.
Nasledovalo päť premárnených rokov. Premárnených najmä z dvoch dôvodov. Preto, že „dozachraňované“ Grécko sa po piatich rokoch ocitlo na pokraji kolapsu ekonomiky a celej spoločnosti. Najmä vinou gréckych vlád, ktoré neprejavili takmer žiadnu ochotu zásadne modernizovať grécku ekonomiku a spoločnosť, ale aj vinou veriteľov vyžadujúcich od Grécka aj také hlúposti ako zvyšovanie daní. A predchádzajúcich päť rokov bolo premárnených tiež preto, že neopodstatnené nádeje boli vkladané do prijatých regulácií na predchádzanie finančným krízam a mechanizmov na ochranu krajín eurozóny pred prípadnými ďalšími krízovými situáciami. Hlavný ekonóm Citigroup to na príklade bankovníctva v slovenských médiách zhrnul stručne a zároveň mimoriadne výstižne: „Dnes sme dokonale pripravení zvládnuť predošlú recesiu. Bohužiaľ, na budúcu krízu sme rovnako nepripravení ako sme boli na tú minulú.“
A ako sú lídri európskych krajín dnes pripravení riešiť grécku krízu 2.0? Posúďte sami: stroskotanie vyjednávaní medzi Gréckom a jeho veriteľmi, grécke referendum, nezaplatenie splátky Medzinárodnému menovému fondu, to všetko opäť viedlo k mimoriadnemu vzopätiu aktivít zodpovedných. Máme za sebou už niekoľko mimoriadnych stretnutí ministrov financií eurozóny, niekoľko ich konferenčných hovorov. Máme za sebou mimoriadny summit predsedov vlád členských krajín EÚ v Bruseli. A máme pred sebou ich ďalší mimoriadny summit, ktorý sa bude konať v nedeľu, a ktorý je opäť označovaný za absolútne kľúčový pre existenciu eurozóny a celej EÚ. Nepripomína Vám to niečo? Všetka táto hektika je na nerozoznanie od kolotoča stretnutí z roku 2010. To všetko - vtedy aj teraz - bez akéhokoľvek výsledku!
Ak by státisícom živnostníkov, malým i veľkým firmám, trvalo tak dlho vysporiadať sa s existenčnými ohrozeniami, ktorým musia čeliť doslova každý deň, všetci by už dávno skrachovali. Politikom také niečo nehrozí. Nájdu preto v nedeľu konečne odvahu? Prestanú problémy zametať pod koberec a rázne celý cirkus ukončia? Alebo sa opäť skryjú za pseudoriešenia a tým len predĺžia agóniu nielen Grécka, ale aj EMÚ a celej EÚ?
Ján Oravec, HN