Novinky

Možné pozitíva kauzy Váhostav

Kauza Váhostav v týchto dňoch hýbe slovenskou spoločnosťou a politikou. Treba povedať, že konečne. Malí dodávatelia dlhé mesiace až roky bezvýsledne upozorňovali na problém neplatenia faktúr veľkými firmami, ktoré z peňazí daňových poplatníkov...

Kauza Váhostav v týchto dňoch hýbe slovenskou spoločnosťou a politikou. Treba povedať, že konečne. Malí dodávatelia dlhé mesiace až roky bezvýsledne upozorňovali na problém neplatenia faktúr veľkými firmami, ktoré z peňazí daňových poplatníkov stavali diaľnice. Zodpovední nepočúvali ani podnikateľské a zamestnávateľské organizácie, ktoré im informáciu o vážnej situácii v tomto sektore taktiež nie jedenkrát tlmočili. Prirodzeným dôsledkom bola radikalizácia, výzvy na rozhodnejšiu obhajobu záujmov podnikateľov, ktorí vytvárajú hodnoty a sú nespokojní s neustálym okliešťovaním ich podnikateľských slobôd.
 
Státisíce živnostníkov, malých a stredných podnikateľov, boli doteraz skôr v pozícii pasívnych pozorovateľov zmien, ktoré majú na nich negatívny dopad, „mlčiacej väčšiny“, ktorá len trpne znášala dôsledky, ale nepokúšala sa im aktívne brániť. Kauza Váhostav ukázala, že za určitých okolností sa podnikatelia môžu zaktivizovať a ich hlas bezprostredne ovplyvňuje vládne rozhodnutia. Je k tomu však potrebná situácia existenčného ohrozenia, ktorá určite nastala v prípade masového nepreplácania faktúr pri výstavbe diaľnic.
 
Nie je však realistické očakávať, že podnikatelia sa „zobudili“ a odteraz budú masovo využívať možnosti pripomienkovania legislatívy a snažiť sa o predchádzanie problémom už v ich zárodku. Absolútna väčšina podnikateľov totiž na to nemá čas lebo podniká a ani motiváciu ich využiť: nemá to zmysel, lebo aj tak nič nezmením. Negatívne zásahy do podnikateľského prostredia sú však permanentné a dejú sa prakticky denno-denne, v podobe schvaľovania zákonov, ktoré podnikateľom zhoršujú podmienky pre podnikanie.
 
Príklad za všetky. Hospodárske noviny tento týždeň informovali o tom, že od januára je tu opäť pracovná zdravotná služba. Ako povinnosť pre každého zamestnávateľa zabezpečiť na vlastné náklady svojim zamestnancom lekárske prehliadky prakticky pre všetkých zamestnancov. Pracovnú zdravotnú službu musí pre zamestnanca zabezpečiť napríklad aj živnostník, ktorý ho zamestnáva. Týka sa to aj samotného živnostníka, ak zamestnáva sám seba. Len toto jediné opatrenie „okradne“ podnikateľov celkove o vyššiu sumu než je objem všetkých pri výstavbe diaľnic nevyplatených faktúr.
 
Kauza Váhostav tak môže mať aj nečakané pozitíva. Ak si podnikatelia uvedomia, že ich hlas má potenciál skutočne zmeniť vládnu politiku a existujúce či navrhované zákony. S dovetkom, že niečo iné je jednorázová mobilizácia a niečo iné zasa permanentná aktivizácia podnikateľov. A nebolo by zlé, keby si pri riešení problémov Váhostavu aj vláda uvedomila obrovský vlastný dlh, ktorý má voči všetkým podnikateľom. A začala ho konečne odstraňovať.

Ján Oravec, HN

Páčil sa Vám článok?
ZPS na sociálnych sieťach