Úradníci pribaľujú do zákonov povinnosti nad rámec smerníc EÚ
Slovenským firmám zvyšujú náklady dodatočné povinnosti a zvýšené sankcie, ktoré slovenskí úradníci zahrnú do predpisov pri preberaní nariadení a smerníc Európskej únie (EÚ). Konštatoval to dnes pre TASR prezident Združenia podnikateľov Slovenska...
Slovenským firmám zvyšujú náklady dodatočné povinnosti a zvýšené sankcie, ktoré slovenskí úradníci zahrnú do predpisov pri preberaní nariadení a smerníc Európskej únie (EÚ). Konštatoval to dnes pre TASR prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Ján Oravec v rámci medzinárodného seminára Gold Plating – národné problémy verzus európska legislatíva, ktorý sa konal v Bratislave. ZPS spolu s Republikovou úniou zamestnávateľov (RÚZ) chce preto poukázať na problém takzvanej nadpráce pri preberaní legislatívy EÚ.
"Keď Slovensko ako člen EÚ preberá nariadenia a smernice schválené v Bruseli, tak naši úradníci využijú túto príležitosť a pribalia do našich zákonov ešte dodatočné povinnosti. Zvyšuje to firmám náklady a znižuje ich konkurencieschopnosť. Do našich zákonov sa dostávajú vyššie sankcie, než boli pôvodne zamýšľané, keď bola smernica schvaľovaná na európskej úrovni," povedal Oravec. Ak sa o tomto probléme na takýchto odborných podujatiach začne hovoriť viac a so zodpovednými, môže sa tento problém podľa neho zmierniť. "Tak aj do budúcnosti môžeme znížiť tlak na rast nákladov, a teda aj nepriamo zvýšiť konkurencieschopnosť slovenských firiem," uviedol Oravec.
Zmeniť situáciu by mala Jednotná metodika pre posudzovanie vplyvov prijímanej legislatívy, ktorá sa začne uplatňovať od októbra tohto roku.
"Dlhodobo voláme po tom, aby vláda navrhovala a parlament schvaľoval zákony s tým, že budú doložené a prepočítané náklady na ekonomiku," informoval prezident ZPS. Takáto povinnosť, ako doplnil, existuje už aj dnes, avšak je len formálne na papieri. "Často predkladatelia uvádzajú, že predkladaný návrh nemá dopad na náklady napriek tomu, že vieme, že dopad má," poznamenal. Z metodiky vyzdvihol tú časť, ktorá ukladá predkladateľom už v štádiu predkladania zámeru, teda len predstavy o tom, čo by sa malo regulovať zákonom, pripojiť základný prepočet. "Uvidíme, ako sa pravidlá budú realizovať. V minulosti sa aj dobré pravidlá s prehľadom ignorovali," podotkol Oravec.
V panelovej diskusii k téme európskej regulácie a národných regulácií vystúpili aj riaditeľka direktoriátu Európskej komisie pre agendu lepšej regulácie Elizabeth Golberg a člen Európskeho sociálneho a hospodárskeho výboru Christian Ardhe.
TASR