Pozor, vláda opäť chce viac našich peňazí!
Najprv vedenie našej verejnoprávnej televízie a rozhlasu zistilo, že má málo peňazí a potrebuje ich viac. Potom sa s tým stotožnilo ministerstvo kultúry a pripravilo novelu zákona. A teraz čelíme návrhu na výrazné zvýšenie úhrad za služby ...
Najprv vedenie našej verejnoprávnej televízie a rozhlasu zistilo, že má málo peňazí a potrebuje ich viac. Potom sa s tým stotožnilo ministerstvo kultúry a pripravilo novelu zákona. A teraz čelíme návrhu na výrazné zvýšenie úhrad za služby televízie a rozhlasu. A sme v tom všetci rovnako. Občania i podnikatelia. A to hneď dvojnásobne.
Jedni aj druhí platíme dane, z ktorých potom vláda dotuje časť rozpočtu RTVS. A zároveň jedni aj druhí platíme úhrady, ktoré sa vžili pod nepresným označením „koncesionárske poplatky“. Spôsob ich výpočtu je všetko, len nie korektný. Od čias schválenia tzv. „zástrčkového“ zákona platia všetci tí občania, ktorí platia elektrinu. A platia tiež všetky firmy a všetci podnikatelia, ktorí zamestnávajú aspoň troch zamestnancov.
V programovom vyhlásení vláda zámer zvýšiť úhrady zahmlila rečami o poskytnutí „stabilného“ a „primeraného“ finančného zabezpečenia RTVS prostredníctvom „optimalizácie“ výšky úhrady. Už pri úvodnej konzultácii s ministerstvom kultúry Združenie podnikateľov Slovenska deklarovalo zásadný nesúhlas s razantným zvyšovaním úhrad. Sme presvedčení, že stabilné a primerané financovanie RTVS je možné zabezpečiť aj bez ďalšieho zvyšovania úhrad. Od vlády by to však chcelo, aby automaticky neprikývla každej požiadavke na viac peňazí a aby zodpovedné ministerstvo v celom procese nebolo len „poštárom“. V tomto prípade si ministerstvo kultúry pred predložením návrhu na zvyšovanie úhrad malo najprv poriadne preklepnúť hospodárenie RTVS, či v ňom náhodou neexistujú vnútorné rezervy. Ak to neurobili oni, budeme to požadovať my. Ministerstvo chce zriadiť komisiu, ktorá by monitorovala udržateľnosť financovania RTVS, do ktorej chce prizvať zástupcov širšej verejnosti, vrátane podnikateľov. Úplne prvým krokom však malo byť zriadenie inej komisie, komisie pre detailné zauditovanie súčasného hospodárenia RTVS. V pripomienkovom konaní budeme vytvorenie takej komisie požadovať. Legislatívny proces by mal počkať na jej analýzu hospodárenia RTVS. A hlavne na závery, ktoré ňou budú podložené. Len požadovať viac peňazí totiž nestačí. V tom prípade budeme my požadovať uspokojenie týchto požiadaviek využitím vnútorných rezerv RTVS.
Celospoločenská diskusia o adekvátnosti požiadaviek na zvýšenie úhrad za služby RTVS, o spôsobe ich výpočtu, či o úlohách a postavení verejnoprávnej televízie a rozhlasu u nás, je nevyhnutná. Bez nej zodpovední celú záležitosť zredukujú na brutálny vzorec: my sme sa rozhodli – vy plaťte.
Ján Oravec, .týždeň