Osobitný odvod pre reťazce – kto ho vo finále zaplatí?
Štát sľubuje obyvateľom stabilnú cenu potravín, zároveň však navrhuje zákony, ktoré môžu mať za následok rapídne zvýšenie ceny potravín alebo dokonca aj zatváranie obchodných prevádzok v malých a stredných mestách.
Osobitný odvod pre reťazce? Zvýšia sa ceny potravín?
Životná úroveň obyvateľov Slovenska je rôznorodá, preto v súčasnosti evidujeme veľké medziregionálne rozdiely. Navrhovaný zákon zo snemovne SNS o osobitnom odvode pre obchodné reťazce vo výške 2,5% z obratu môže však život širokej verejnosti značne negatívne ovplyvniť. Zavedenie takéhoto zákona do praxe bude v realite znamenať okamžitý nárast ceny potravín. Na Slovensku sa nachádza 43 obchodných reťazcov. Za obchodný reťazec považujeme každý obchod, ktorý má vo svojom portfóliu potravinové výrobky a nachádza sa v dvoch alebo viacerých okresoch. Podnikateľské prostredie maloobchodných reťazcov bude nútené množstvo svojich prevádzok zatvoriť, pretože po 2,5% odvode z obratu bude v strate. Podľa analýzy INESS bude v strate 41 obchodných reťazcov, čo znamená, že sa v mnohých obciach a menších mestách budú musieť zatvoriť obchody. V takomto prípade sa naskytuje otázka, kde budú obyvatelia týchto miest chodiť nakupovať jedlo pre svoje rodiny. Jesť predsa musí každý.
Nákupná turistika za hranicami Slovenska
Štát neustále vyhlasuje, že podporuje potravinárske a poľnohospodárske prostredie, avšak realita je taká, že len likviduje a využíva malých a stredných podnikateľov. V nádeji získať voličov politici sľubujú veci, ktoré nevedia garantovať. Rovnako to je aj so sľubom nezvyšovania cien potravín. Konanie štátu však hovorí o pravom opaku. Schválenie zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov bude mať v spoločnosti za následok pravdepodobnú nákupnú turistiku. Viac ako 70% obyvateľstva žije maximálne 50km od hraníc, čiže po zvýšení ceny potravín v našich domácich obchodíkoch budeme s najväčšou pravdepodobnosťou cestovať za nákupom potravín do zahraničia. Toto je podpora štátu?
Vláda ignoruje podnikateľov
Vláda nevníma podnikateľské prostredie ako súčasť fungujúceho štátu, pritom práve malé a stredné podniky sú hybnou silou slovenskej ekonomiky. Prečo teda vláda stále prichádza s nezmyselnými návrhmi zákonov, ktoré výrazne obmedzujú možnosti slovenských podnikateľov. Ďalším z takýchto neopodstatnených zákonov je aj návrh o osobitnom odvode pre obchodné reťazce. Viac sa dozviete v ďalšej časti podnikateľskej talk show Poďme k veci, ktorú prináša Združenie podnikateľov Slovenska s moderátorom Jánom Oravcom a hosťami Martinom Vlachynským, analytikom INESS a Martinom Krajčovičom, riaditeľom Slovenskej aliancie moderného obchodu.